Uczestniczka wypraw 4challenge wydaje książkę

Aconcagua

Aconcagua 6962 m – dzień po dniu – droga...

25 września 2017 Komentarze (0) Blog

Mount Meru 4567 m – wielka góra w cieniu Kilimandżaro

Mount Meru - Arusha NP

Mount Meru 4562 m góra, którą zapamięta każdy, kto był na stokach Kilimandżaro. Piąta najwyższa góra Afryki prezentuje się okazale i przyciąga uwagę właśnie podczas podejścia na Kili. Mt. Meru zachowuje miano aktywnego wulkanu, choć ta aktywność jest raczej znikoma.

Mount Meru 4567 m - w cieniu Kilimandżaro

Safari pełne dzikich zwierząt w drodze na szczyt Mount Meru!

Położone jest na wschodnim skraju Wielkiej Ryftowej Doliny na terenie Arusha National Park. Po wewnętrznej stronie krateru, który uległ eksplozji około 500 000 lat temu wyrastają ponad 1500 metrowe ściany skalne będące jednymi z najwyższych skał w Afryce. W okresie ostatnich 100 lat, erupcje doprowadziły do powstania nowego stożka we wnętrzu pozostałości starego krateru. Meru zawdzięcza swoją niewielką popularność bliskości Kili. Przez część trekkerów jest traktowane jako etap adaptacji do warunków panujących na znacznych wysokościach przed wyprawą na najwyższą górę w Afryce. Jednak co jakiś czas Mount Meru zdobywają osoby, dla których jest niezwykle cenne samo w sobie. Wejście na szczyt ma bowiem w sobie element przygody, której nie zaznasz na Kilimandżaro – dzikie zwierzęta, które zwykle spotykasz dopiero na safari i bardzo interesującą grań szczytową.

Wspinaczka na Meru oferuje zdecydowanie bliższy kontakt z dziką przyrodą niż ta na Dach Afryki. Każdy jest zaskoczony ilością spotkanych zwierząt, zamieszkujących Arusha National Park. Na szlaku można spotkać m. in. słonie, lamparty, żyrafy i wiele gatunków antylop. Ponieważ Mount Meru jest oblegane przez dzikie zwierzęta, wędrowcy muszą wspinać się z uzbrojoną strażą parku. Zawsze może na trasie stanąć nam lew albo lampart ku uciesze tych co szukają wielkiej przygody. W niższych partiach góry, wspinaczce będą towarzyszyć spotkania ze słoniami, żyrafami i bawołami. Bawół zaraz po hipciu jest najbardziej niebezpiecznym stworzeniem dla człowieka w Afryce. Szlak na Mount Meru wiedzie północną krawędzią krateru wzdłuż spektakularnej linii grzbietu. Najczęściej na wierzchołek wchodzi się o wschodzie słońca i towarzyszą temu wspaniałe widoki na Kilimandżaro i Krater Meru. Wielkim plusem są schroniska, w których przewidziane są noclegi w drodze na szczyt. Mają opinię zdecydowanie bardziej komfortowych i kameralnych niż te na Marangu Route – na Kilimandżaro.

Na Mount Meru 4567 m można wejść w trzy albo 4 dni. Zobacz: Mount Meru – dzień po dniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *